Haberler

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

Mamul ithalatı Çin’i net çelik ithalatçısı konumu

Yerel basında yapılan bir habere göre, Çin, Haziran ayında 2,48 milyon mt yarı mamulithal ederek bu yılki aylık tonaj rekorlarından birini kaydetti. 1,88 milyon mt nihai mamul ithalatı da eklendiğinde, Çin’in yurt dışından yaptığı toplam sevkiyat Haziran ayında 4,36 milyon mt seviyesine ulaştı. Bunun sonucunda Çin, tamamı nihai mamul olmak üzere bu ay toplamda 3,7 milyon mt çelik ithalatı yaparak net çelik ithalatçısı konumuna geçti.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün ihracatının 1 Ocak-28 Temmuz 2020'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5 ekside olduğunu belirtti.

Türk Kumaşları İran Piyasasında Büyük İlgi Görüyor

Ekonomi Dünyası Gazetesi’nin Kumaş piyasasın ünlü semti olan Mevlevi’de yaptığı araştırma sonucu, piyasadaki yabancı ürünlerin %70'i Çin, %20'si Türk kumaşları, %10'unu ise Tayvanlı kumaşlar oluşturmaktadır. Ayrıca Son yıllarda artan ithalat nedeniyle Çin ve Türk kumaşları yerli ürünleri geride bırakmışlardır.

Elyaf, İplik, Kumaş İthalatlarna ilişkin Duyuru

Kayıt Belgesi alım süreci ile ilgili İTKİB tarafından 12/05/2020 tarihinde yapılan duyuruda ''52., 54., 55., 60. Fasıllar Altında Sınıflandırılan Elyaf, İplik, Kumaş ithalatlarında'' 15/05/2020 tarihinden itibaren uygulamada güncelleme yapılacağı bildirilmişti.

Türkiye-Fas STA’sı Hakkında

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atıfla, ülkemiz ile Fas arasında yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşmasının 17’nci maddesine göre, ülkemizden ithali gerçekleşen bazı nihai tekstil ve hazır giyim ürünlerine karşı 31 Aralık 2021 tarihine kadar mevcut MFN oranının % 90’ı oranında kesin korunma önlemi Fas tarafından yürürlüğe konulduğu hatırlatılmaktadır.

AB’nin Çelik Hurdası İhracatının %66’sı Türkiye’ye

2020 yılının Ocak-Mayıs döneminde % 30.8 oranında (2.89 milyon ton) düşüşle 6.48 milyon hurda ihraç eden Avrupa Birliği, toplam ihracatının % 66 oranındaki kısmını (4.27 milyon ton) Türkiye'ye gerçekleştirdi ve Türkiye açık ara AB'nin en büyük hurda ihraç pazarı oldu.Türkiye'yi Mısır (% 9), Pakistan (%5) ve Hindistan (%5) takip etti.

HAZIR GİYİM İHRACATINDA %25’LİK ARTIŞ

Pandemi sonrası hem ihracat hem de iç pazarda durma noktasına gelen tekstil ve hazır giyim sektörleri haziranda toparlanma eğilimine girdi. Hazır giyimde haziranda yüzde 25'lik ihracat artış büyük moral oldu.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA

Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere ve ABD olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Çin, Almanya ve Rusya almıştır. Temmuz ayında ihracatçılarımız 218 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başarmıştır.

GÜMRÜK İDARELERİNCE TAHSİL EDİLEN VERGİLER

Gümrük idareleri tarafından tahsil edilen vergi tutarı Temmuz ayında 17 milyar 461milyon TL olmuştur. 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde ülkemiz vergi gelirleri toplamı 335 milyar 948 milyon TL iken Gümrük İdarelerince tahsil edilen vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı ise %23,27 olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında Gümrük İdarelerince tahsil edilen vergiler toplamı ise 95 milyar 625 milyon TL olmuştur.

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

+90 212 442 4246