Haberler

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

DIŞ TİCARETTE EN ÇOK KULLANILAN TAŞIMA ŞEKLİ DENİZ

2020 yılı Temmuz ayında gerçekleştirilen ihracatın taşıma şekillerine bakıldığında en çok ihracat “Deniz Yolu” (8 milyar 957 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla “Kara Yolu” (4 milyar 809 milyon dolar) ve “Hava Yolu” ulaşımı (1 milyar 53 milyon dolar) izlemiştir.

2020 Yılı Temmuz Ayı Dış Ticaret

Pandemi sonrası ihracatımızdaki toparlanma Temmuz ayında da hızlanarak devam ediyor. Nitekim, GTS’ye göre ihracatımız, pandemi öncesi dönemini de aşarak, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 11,51 oranında artarak 15 milyar 11 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 5,78 azalış göstermiştir.

Haziran’da Türkiye’nin Çelik Dış Ticareti

Haziran ayında Türkiye'nin çelik ihracatı % 26.6, ithalatı ise % 26.1 oranında artış gösterdi. Haziran ayında çelik ürünlerinde dış ticaret fazlalığı da % 27.8 artışla 280 milyon dolardan, 370 milyon dolara yükselmiştir.

Geri Kazanım Katılım Payı sıkça sorulan sorular

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik kapsamında Çevre Kanunu Ek-1 sayılı listesindeki ürünlerin geri kazanım katılım paylarının beyanı ile tahsiline yönelik gerçekleştirilecek iş ve işlemler hakkında Bakanlığımıza iletilen dilekçe, başvuru ve şifai görüşmeler doğrultusunda hazırlanan Sıkça Sorular Sorular

Çarşaf kenar lastiği eşyanın ithalatında KDV oranı

4008.21.90.00.00 GTİP numarasında sınıflandırılan eşyalardan, ticari hayatta “çarşaf kenar lastiği” olarak adlandırılan; setleştirilmemiş, gözenekli olmayan vulkanize kauçuktan üretilmiş, enine kesit uzunluğu 5 milimetreyi geçen ve uzunluğuna kesilmiş şeritler halinde bulunan eşyaların, II sayılı listenin B/4 üncü sırası kapsamında değerlendirilmesi ve yüzde 8 oranında KDV'ye tabi oldugu

ABD’nin Hurda İhracatının % 22’si Türkiye’ye.

2020 yılının Ocak-Mayıs döneminde, ABD'nin hurda ihracatı % 2.3 oranında artışla 6.99 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.
ABD'nin toplam hurda ihracatının % 22'sini gerçekleştirdiği Türkiye en #büyük #pazar konumunu sürdürdü.

Edirne’de gümrük memurlarına yönelik rüşvet operas

Edirne'de gümrük memurlarına yönelik rüşvet operasyonunda tutuklu sayısı 7'ye yükseldi.Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, geçen hafta İpsala Sınır Kapısı'nda görevli gümrük memurlarına yönelik rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 6 şüpheliden M.K.M. tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Türkiye’nin çelik ihracatı ilk yarıda %22,9 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Gümrük Müsteşarlığı tarafından derlenen dış ticaret ön verilerine göre, bu yıl Haziran ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %17 düşüşle 2,85 milyar $ oldu. Yılın Ocak-Haziran döneminde ise, Türkiye'nin dış ticaret açığı yıllık %73,2 artışla 13,87 milyar $ seviyesine yükseldi.

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

+90 212 442 4246