Macaristan Tercihsiz Menşe Belgelerinde E-Menşe(Eco) Uygulamasına Geçiyor.

İhracat Genel Müdürlüğünü Budapeşte Ticaret Müşavirliğinden Temin Ettiği Macaristan Ticaret ve Sanayi Odasının Yazısı

 

Türkçe Çevirisi:

 

Haziran 2023’ten itibaren Macaristan’daki ticaret ve sanayi odalarının tercihli olmayan menşe sertifikalarını (elektronik menşe sertifikası, eCO) çevrimiçi olarak vermeye başlayacağını size bildirmekten mutluluk duyuyoruz. eCO’lar arasında diğer ticari belgelerin de çevrimiçi olarak sertifikalandırılması mümkün olacaktır. Çevrimiçi düzenleme hizmetinin başlatılmasıyla birlikte aşağıdaki değişiklikler de sunulacaktır:

 

Aşağıda açıklanan. Lütfen kendi ülkenizdeki gümrük yetkililerine ve diğer ilgili taraflara yeni prosedür hakkında bilgi verin. Lütfen yetkililerinizin ve diğer ilgili tarafların, yeni çevrimiçi olarak düzenlenen tercihli olmayan menşe sertifikalarının ve çevrimiçi onaylı diğer ticari belgelerin yanı sıra kağıt üzerinde verilen tercihli olmayan menşe sertifikalarının ve ihracat için gerekli kağıt üzerinde onaylı diğer ticari belgelerin geçerliliğini kabul edeceklerini onaylayın.

 

Tercihli olmayan menşe şahadetnameleri ve kağıt üzerinde tasdik edilen diğer ticari belgeler, daha önce olduğu gibi kullanılmaya devam edecektir.

 

Değişikliklerin ayrıntıları

 

Menşe şahadetnamelerinin çevrimiçi olarak verilmesi için (eke bakınız) artık yeni bir form kullanıma sunulacaktır. Yeni form, kağıt bazlı düzenlemeye ilişkin mevcut formu ve Avrupa Birliği üye ülkelerindeki ticaret ve sanayi odaları tarafından verilen tercihli olmayan menşe sertifikalarının ortak biçimini yansıtıyor.

 

Gerektiğinde yeni form beyaz kağıda renkli olarak basılabilir. Bazı durumlarda (örneğin, uzun ürün listesi), yeni formun birden fazla sayfası olabilir.

 

Yeni form, doğrulama amacıyla bir QR kodu ve güvenlik anahtarı içeriyor. QR kodu, kullanıcıların https://www.certificateoforigin.com adresinin gerçekliğini doğrulayabildiği bir referans sitesine bağlantı verir.

 

 

 

 

Yazının orijinal halini görüntülemek için tıklayınız: https://www.ddp.com.tr/TR/macaristan-eco-yazisi