Blog

WTO, yeni ithalat lisanslama platformunu başlatt

DTÖ Sekreterliği’nin dört yıllık çalışması, yeni ithalat lisanslama veri tabanının 9 Ekim 2020’de piyasaya sürülmesiyle meyve verdi. Yeni platform, ithalat lisans bilgilerini, analizini ve raporlamayı bir araya getiriyor ve WTO üyeleri için bildirim prosedürlerini kolaylaştırıyor. İthalat Lisanslama Komitesinin bir toplantısında üyeler, DTÖ personeli tarafından ithalat lisans prosedürlerine ilişkin bilgilere erişmek isteyen üyeler ve ilgili taraflar için tek durak noktası sağlamak için yapılan çalışmaları övdü.

Yeni bir veritabanı Pakistan Dr. Mohammad Irfan başkanlığında 9 Ekim’de İthalat Licensing Komitesi toplantısında, sunuldu. Genel Müdür Yardımcısı Yi Xiaozhun, yeni platformun lansmanını kutlamak için açılış konuşması yaptı ve İthalat Lisanslama Prosedürleri Anlaşmasının DTÖ ve Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) tarihindeki en eski anlaşmalardan biri olduğunu hatırlattı . Kuruluşunun ticaret müzakerelerinin Tokyo Turu’na (1973–79) dayandığının altını çizdi.

DDG Yi, hemen hemen tüm hükümetler tarafından uygulanan en sık kullanılan ticaret politikası araçlarından biri olarak, ithalat lisansının kullanımının, niceliksel kısıtlamaları uygulamaktan ve ticaret istatistikleri toplamaktan, ürün kalitesini, çevreyi, tüketici refahını, halk sağlığını ve ulusal ekonomiyi korumaya kadar genişlediğini vurguladı.

"Şeffaflık, ticareti daha kapsayıcı ve öngörülebilir hale getirir. Bilgiye kolay erişim yoluyla elde edilen gelişmiş verimlilik, hem ihracatçıların hem de ithalatçıların ticaret maliyetlerini daha da düşürür. Yeni DTÖ ithalat lisanslama veri tabanının bu önemli alanda şeffaflığı önemli ölçüde artıracağına ve fayda sağlayacağına tamamen inanıyorum tüm üyeler, özellikle kapasite ve kaynak kısıtlamaları olan üyelerin yanı sıra KOBİ’ler ve MSME’ler geliştiren üyeler, "DDG Yi dedi. 

Yeni veri tabanı, tüm üyelerin ithalat lisansı ile ilgili mevzuatını, prosedürlerini ve ürün bilgilerini içeren kapsamlı bir bilgi merkezidir. Kullanıcı dostu bir ara yüz sunan platform, üyelerin ve iş dünyasının ithal lisans bilgilerini daha verimli bir şekilde bulmasına ve üyelerin bildirimlerinde yer alan bilgileri daha iyi kullanmasına olanak tanıyacak.

DTÖ’nün Bilgi Teknolojisi Çözümleri Bölümünün (ITSD) teknik desteği ile, Pazar Erişim Bölümü personeli yeni platformun yapısını tasarladı, 1995’ten beri üyeler tarafından gönderilen tüm ithalat lisansı bildirimlerini gözden geçirip analiz etti ve 134 üyenin profilini yükledi. Ayrıca, tüm bağlantıların ilgili bilgilere götürdüğünden emin olmak ve 1.000’den fazla ürün ve prosedürle ilgili doğruluğu sağlamak için 2.500’den fazla mevzuatı doğruladılar.

Üyeler, veri tabanının oluşturulmasındaki yoğun çalışmalarından dolayı Sekretaryayı tebrik etmek için söz aldı ve yeni platformun Komite faaliyetlerine değerli bir katkı olacağını kaydetti. Ayrıca, DTÖ üyelerinin şeffaflık yükümlülüklerine uyumu da teşvik edecektir. Bu, özellikle kapasite kısıtlamaları olan gelişmekte olan ülkeler için faydalı olacaktır. Pek çok üye, veri tabanının DTÖ üyelerinin şeffaflığı ithalatçılara ve ihracatçılara da yardımcı olacak şekilde nasıl iyileştirebileceğinin güçlü bir örneği olduğunu vurguladı.

Platform erişilebilir burada .

https://www.wto.org/english/news_e/news20_e/impl_09oct20_e.htm

İthalat lisansları, bir ürün ithal edilmeden önce verilen izinlerdir. Ruhsatların alınmasına ilişkin idari prosedürler basit, tarafsız, adil ve şeffaf olmalıdır. Mümkün olduğunda otomatik ve hızlı bir şekilde verilmeli ve otomatik olmasalar bile ticareti gereksiz yere engellememelidirler.

 

 

DDP Mevzuat Bilgilendirme Servisi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

+90 212 442 4246