Bakanlık 05.09.2022 de yaptığı duyuru ile dys sistemine geçileceğini duyurdu.

! ÖNEMLİ DUYURU

1) Dahilde İşleme Rejimi (DİR) belgelerine yönelik başvurular 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren sadece Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden alınacaktır. DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı yetkileri iptal edilecek, DYS üzerindeki yetkilendirmeler esas alınacaktır. Şirketlerimizin mağduriyet yaşamaması için İhracatçı Birliklerine başvurarak DYS kayıt işlemlerini tamamlaması, kayıtlı olanların ise mevcut kullanıcılarının yetki sürelerini kontrol etmesi önem arz etmektedir. Geçiş süreci aşağıdaki şekilde tamamlanacak olup, DYS devreye girdikten sonra kullanıcıların DİR uygulamasına yönelik her türlü tespit, öneri ve bildirimlerini dysdahildeisleme@ticaret.gov.tr adresine iletmesi rica olunur:

  • 15 Eylül Perşembe saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi şirketlerin yeni belge, revize ve kapatma başvurularına kapatılacak, sadece beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri ile Bakanlık başvuru inceleme işlemleri devam edecektir.
  • 16 Eylül Cuma saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi Bakanlık inceleme işlemlerine kapatılacaktır.
  • 17 Eylül Cumartesi saat 19:00 – 18 Eylül Pazar saat 19:00 arasında 24 saat süre ile DİR kapsamı beyannamelere yönelik tescil, kapatma ve iptal işlemleri kapatılacaktır.
  • 18 Eylül Pazar saat 19:00’da beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri yeniden devreye alınacaktır.
  • 19 Eylül Pazartesi 00:00’dan itibaren, yeni belge başvuruları ile eski sistem üzerinde düzenlenmiş belgelere ait revize ve kapatma taleplerine yönelik işlemler sadece DYS üzerinden yürütülecektir.

2) DYS üzerinden yapılan başvuruların sistemde yararlanıcılara ait iş akışları üzerinden takip edilmesi esas olup, takip sorumluluğu yararlanıcıya aittir. Başvurulara yönelik olarak DYS üzerinden gönderilen yardımcı e-posta ve ana sayfa bildirimlerinin teknik sorunlar veya işlem yoğunluğu nedeniyle geç yapılması veya yapılamaması halinde Bakanlık veya İncelemeci Birimler sorumlu tutulamaz.

3) EK A-Sistem Kullanım Taahhütnamesi ve EK B-Yararlanıcı Bilgi Formu güncellenmiş olup, 05.08.2022 ve sonrasındaki kayıt ve güncelleme başvurularında aşağıda yer alan yeni belgeler esas alınmalıdır.