Haberler

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

İthalat Rejimi Kararına Ek Kararlarda Değişiklik

**7 ayrı İthalat Rejimi Kararı ile 4 bin 720 ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu ürünlerden 2 bin 969 tanesinin süresi 30 Eylül itibarıyla dolacaktiki İthalat Rejimi Kararına Ek Kararlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 2955)sure 31/12/2020 uzatilmistir.

DTÖ Gelişme Yolundaki Ülkelere Yönelik Özel Teşvik

Dünya Ticaret Örgütü üyeleri, Ticaret ve Kalkınma Komitesi'nin Özel Oturumunda DTÖ yasal metinlerinde yer alan gelişmekte olan ülkeler için özel ve farklı muamelelerin güçlendirilmesine yönelik önerileri tartışacak.Türkiye’nin de dis ticaret rejimi itibariyle diğer ülkelere taviz tanıması diğer ülkelerin tanıdığı tavizlerden faydalanması yönüyle söz konusu müzakereler önem taşıyor.

Hindistan Çin Menşeli Şerit Metrelere anti-damping

Hindistan Ticaret Bakanlığı Ticaret Önlemleri Genel Müdürlüğü tarafindan, Çin'den ithal edilen şerit metrelere uygulanan anti-damping vergisinin etkisiz kılındığı iddiasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.2025 yılı sonuna kadar uygulamada kalacak olan damping önleminin Kamboçya ve Singapur üzerinden etkisiz bırakıldığı şeklindeki iddialarda araştırılacak.

ABD Anti-Damping ve TEV İdari Gözden Geçirme Soru

Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda,ABD tarafından ülkemiz menşeli “yumurtasız, pişirilmemiş, dondurulmamış makarnalar” (certain pasta) ithalatında uygulanmakta olan telafi edici vergi önlemleri çerçevesinde 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 dönemine ilişkin; anti-damping önlemi kapsamında 1 Temmuz 2019 – 30 Haziran 2020 dönemine ilişkin idari gözden geçirme (administrative review) soruşturmalarının ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresince (ITA) başlatıldığı iletilmiştir.

Sırbistan Korunma Önlemi Soruşturması-İnşaat Demir

29 Haziran 2020 tarihinde Sırbistan Resmi Gazetesi’nde yayımlanan bildirime göre “İnşaat Demiri (Ribbed Concrete Steel in Bars-Rebars)” (7214 20 00 00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu altında yer alan) ithalatına karşı bir korunma önlemi (safeguard measure) soruşturması başlatıldığı bildirilmişti.

Türkiye’den Rusya’ya, otomotiv yan sanayi ihracatı

Türkiye’den Rusya’ya 2020 yılının ilk 8 ayında, 229 milyon 292 bin dolarlık otomotiv yan sanayi ihracatı yapıldığı açıklandı.
Türkiye’den yılın 8 ayında 193 ülkeye otomotiv yan sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Rusya bu pazarda, 229 milyon 292 bin dolarlık hacim ile yer aldı.5.5 milyar doları aşkın ihracat

Ukrayna’dan dökme demir ithalatını 2.5 kat artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine referansla Steel Orbis tarafından bildirildiğine göre Ocak-Temmuz döneminde, Türk metalurji firmaları Ukrayna’dan dökme demir ithalatını geçen yılın aynı dönemine göre % 83.8 artırarak 206.5 bin tona yükseltti.

YÜK TESLİM RANDEVU SİSTEMİ

MSC olarak ithalat yük teslim işlemlerinde sizlere zaman kazandırarak daha kaliteli ve hızlı hizmet sunabilmek için elektronik yük teslim uygulamamızdan sonra simdi de tüm ana ofislerimizde ( Istanbul Zincirlikuyu, Bursa, İzmir, Mersin) randevu sistemine geçiyoruz.Yeni randevu sistemiyle 23/9/2020 tarihinden itibaren online randevu alarak işlemlerinizi, ofislerimizde kolayca,beklemeden yapabileceksiniz.

İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve

İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Resim ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğ (İhracat: 2017/4)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2020/16)

EVRİM Haber Servisi tüm haberleri için TIKLAYINIZ

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

+90 212 442 4246